Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego
Zespół Szkół Zawodowych nr 1
im. Komisji Edukacji Narodowej
w Białej Podlaskiej
ul. Piłsudskiego 36
21-500 Biała Podlaska
Dorota Bahonko
tel. 83 341-67-87
e-mail: sekretariat@zsz1.edu.pl
Gmina Miejska Biała Podlaska miasto na prawach powiatu/Zespół Szkół Zawodowych nr 1
im. Komisji Edukacji Narodowej
2017.08.01. - 2019.06.30
Środki wspólnotowe, budżet państwa, budżet samorządu terytorialnego.
484 100,00 zł
433 100,00 zł
51 000,00 zł
Celem głównym projektu “Dobra szkoła - lepsza przyszłość” jest podwyższenie jakości kształcenia ogólnego w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlaskiej poprzez doposażenie szkoły w sprzęt i pomoce dydaktyczne, zapewnienie dostępu 256 uczniom do dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz podwyższenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych 16 nauczycieli do czerwca 2019 r. Działania te przyczynią się do podniesienia u uczniów kluczowych kompetencji, właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy poprzez udział w dodatkowych zajęciach. Do celów szczegółowych zalicza się m.in.: rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczestników projektu oraz wyrównywanie dysproporcji edukacyjnych uczniów z uwzględnieniem rozwoju kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej. Drugim ważnym celem jest przygotowanie uczniów biorących udział w projekcie do świadomego wyboru dalszej drogi życiowej, świadomego wyboru szkoły, zawodu, zakładu pracy oraz pomoc uczniom w trafnym wyborze zawodu i drogi dalszego kształcenia. Kolejnym celem jest praktyczna weryfikacja wiedzy uczestników projektu i jej wzbogacenie w zakresie nauk przyrodniczych, matematycznych i językowych, rozwijanie umiejętności prowadzenia obserwacji i interpretacji zjawisk przyrody, rozwijanie wyobraźni, poszerzanie zainteresowań, budowanie relacji w grupie i umiejętności pracy zespołowej. Ważnym punktem w programie jest również tworzenie warunków uczenia się poprzez wyposażenie dwóch pracowni ICT oraz jednej pracowni przedmiotów przyrodniczych. Ostatnim celem szczegółowym jest podniesienie kompetencji 16 nauczycieli w zakresie korzystania z nowoczesnych metod, technologii i sprzętu.
Zajęcia mające na celu rozwijanie uzdolnień i zainteresowań odbędą się w okresie od 09.2017 r. do 06.2019. Nauczyciele opracują scenariusze zajęć dodatkowych uwzględniając potrzeby i oczekiwania uczniów. Do zajęć tych będą się zaliczały m.in.: programowanie układów cyfrowych, doświadczalna fizyka, języki: rosyjski i angielski, genetyka i geografia. W zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego przewidziano zajęcia w okresie od 09.2017 r. do 12.2018 r. z uwzględnieniem zniwelowania nierówności ze względu na niepełnosprawność. Będą to zajęcia z grupowego i indywidualnego doradztwa zawodowego. Zostaną zrealizowane również wyjazdy edukacyjne. Dwa wyjazdy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie zostanie pokazana wiedza i techniki nauk ścisłych oraz rozbudzona ciekawość wobec otaczającego świata. Uczestnicy projektu będą mieli również możliwość wykonywania doświadczeń i eksperymentów, a także zapoznania ze specjalistyczną wiedzą w Planetarium. Zostaną również zorganizowane dwa wyjazdy na pokazy fizyczne Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, wyjazd do Białowieskiego Parku Narodowego oraz wyjazd do Brześcia i Mińska. Oprócz zrealizowania zakupu wyposażenia do trzech pracowni (pomoce dydaktyczne, narzędzia TIK) zrealizowane zostaną kursy i szkolenia dla nauczycieli. W ich skład wchodzą: GeoGebra (poziom podstawowy, średniozaawansowany, Widok Grafiki 3D, szkoła ponadgimnazjalna) oraz GIS - wprowadzenie i efektywne wykorzystanie narzędzi.