Projekt realizowany w ramach środków Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
Urząd Miasta Biała Podlaska
Wydział Rozwoju Miasta
ul. Marszałka J. Piłsudskiego 3
21-500 Biała Podlaska
Michał Romanowski
tel. 83 341 69 76
e-mail: michal.romanowski@bialapodlaska.pl
Gmina Miejska Biała Podlaska
1 marca 2025 r. – 31 października 2026 r.
Program: Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
Oś priorytetowa: X Lepsza edukacja Priorytet X Lepsza edukacja
Działanie: 10.5 Wsparcie edukacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
4 998 712,37 zł
4 248 905,51 zł
249 934,73 zł
499 872,13 zł
Celem projektu jest poprawa kompetencji uczniów i nauczycieli, zwiększenie szans uczniów na znalezienie zatrudnienia poprzez podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia oraz szkolenia zawodowego w Białej Podlaskiej.
Projekt będzie realizowany przez 2 zespoły szkół - 3 szkoły (2 Technika i 1 Szkoła Branżowa I Stopnia), które nauczają zawodu młodzież głównie z obszaru Miasta Biała Podlaska i Powiatu Bialskiego.
Projekt obejmuje organizację szkoleń, zajęć specjalistycznych dla uczniów i nauczycieli, pozwalających nabyć dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia.
Zakłada się organizację staży dla uczniów oraz zakup sprzętu niezbędnego do realizacji zaplanowanych zajęć dodatkowych i szkoleń.
Planowane zadania pozwolą na kompleksową realizację wskazanego celu, zarówno poprzez wsparcie potencjału dydaktycznego szkół,
przeszkolenie nauczycieli, jak i nabywanie przez uczniów kompetencji i kwalifikacji oczekiwanych przez pracodawców.
Zakup nowoczesnego sprzętu, wyposażenia i materiałów dydaktycznych oraz poszerzanie przez nauczycieli/ki swojej wiedzy, kwalifikacji oraz kompetencji zwiększy potencjał szkół, co przełoży się na proces dydaktyczny oraz jakość kształcenia w placówkach. Organizacja kursów/szkoleń, zajęć rozwijających kompetencji społeczno - emocjonalnych, umiejętności podstawowe, przekrojowe i zawodowe niezbędne na rynku pracy, zajęcia podnoszących kompetencje zawodowe, w tym kompetencje cyfrowe oraz rozwijającej talenty i zainteresowania uczniów, przyczynią się do poszerzenia oferty edukacyjnej, a uczestnikom stworzy szanse na płynne przejście ze świata szkoły na rynek pracy.
Dzięki organizacji staży u pracodawcy, uczestnicy projektu zdobędą potrzebne w karierze zawodowej nowe umiejętności i doświadczenie. Dodatkowe uprawnienia zawodowe, wymagane przez pracodawców, zwiększą szanse uczestników projektu na zatrudnienie.
Zaplanowane zajęcia z zakresu doradztwa edukacyjno - zawodowego mają na celu wsparcie uczniów w procesie podejmowania samodzielnych i odpowiedzialnych wyborów edukacyjnych oraz zawodowych opartych na znajomości i rozumieniu siebie, systemu edukacji, a także rynku pracy.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna zaplanowana w projekcie, przyczyni się do poprawy funkcjonowania uczestników z SPE w szkole, przyszłej pracy zawodowej i w społeczeństwie. Projekt przyczyni się do dostępności szkół zawodowych dla osób z SPE oraz OzN. Ponadto projekt zakłada współpracę z uczelnią wyższą - Akademią Bialską im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej oraz pracodawcami.
Rezultatami interwencji w ramach projektu będzie poprawa efektywności kształcenia zawodowego, a tym samym podniesienie rangi edukacji zawodowej w mieście Biała Podlaska i całym województwie lubelskim.
Grupą docelową projektu są:
- 398 uczniów,
- 19 nauczycieli,
- 3 szkoły zawodowe prowadzone przez Miasto Biała Podlaska