Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Urząd Miasta Biała Podlaska
Wydział Rozwoju Miasta
ul. Marszałka J. Piłsudskiego 3
21-500 Biała Podlaska
Michał Romanowski
tel. 83 341 69 76
e-mail: michal.romanowski@bialapodlaska.pl
Partnerstwo Gminy Miejskiej Biała Podlaska, Polskiej Fundacji Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC Poland" oraz organizacji zagranicznych Włoskiej Federacji Organizacji na rzecz Bezdomnych z siedzibą w Rzymie oraz Fundacji Casa della Caritá Angelo Abriani z siedzibą w Mediolanie
01.04.2019 – 30.09.2021
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020
Oś priorytetowa IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa
Działanie: 4.3 Współpraca ponadnarodowa
1 248 076,08 zł
1 210 583,08 zł
37 493,00 zł
Celem projektu jest zwiększenie efektywności i podniesienie jakości systemu rozwiązywania problemu bezdomności poprzez opracowanie i wdrożenie Gminnego Modelu Wychodzenia z Bezdomności zawierającego wystandaryzowane kompleksowe usługi skierowane do osób bezdomnych w oparciu o model włoski i we współpracy z partnerem ponadnarodowym w ciągu 30 miesięcy.
W ramach realizowanego projektu zostanie przygotowany Gminny Model Wychodzenia z Bezdomności zawierający wystandaryzowane kompleksowe usługi skierowane do osób bezdomnych. Model będzie zawierał usługi w obszarach:
Realizacja Gminnego Modelu Wychodzenia z Bezdomności będzie oparta na współpracy wielosektorowej poprzez zawiązanie partnerstwa lokalnego. Pracownicy instytucji pomocy i integracji społecznej, rynku pracy, policji, kuratorów sądowych, ngo zostaną przygotowani do pracy z osobami bezdomnymi w ramach Programu wspólnych szkoleń. Odrębne szkolenia zostaną przeprowadzone dla mentorów wspierających wyjście z bezdomności.
Przygotowany Gminny Model Wychodzenia z Bezdomności będzie testowany na grupie docelowej projektu.
W projekcie przewidziano również opracowanie z partnerem ponadnarodowym ostatecznej wersji wdrożeniowej produktu z uwzględnieniem wyników testowania i przeprowadzonej analizy. Następnie rozwiązanie będzie wdrażane do praktyki, ze wsparciem partnera ponadnarodowego. Wypracowanie rekomendacji dla instytucji użytkownika w celu zapewnienia skutecznej trwałości stosowania wypracowanego rozwiązania, ze wsparciem partnera ponadnarodowego.